Instytut Psychoterapii >> Aktualne propozycje >> CZTERY OKRĘGI ŻYCIA. I OKRĄG: JA SOMATYCZNE 6-12 KWIETNIA 2018r.

CZTERY OKRĘGI ŻYCIA

CZĘŚĆ PIERWSZA: JA SOMATYCZNE

WARSZTATY TERAPEUTYCZNE

6-12 KWIETNIA 2018

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych wychodzeniem z własnej niewoli trudnych przeżyć, ze schematów i uwikłań w stronę wolności i życia pełnego radości.

 

Każdy ma w swoim doświadczeniu różne przeżycia. Najtrudniejsze dla życia człowieka są obszary, o których nie wie, a mają swój wpływ. Mówimy tutaj o okresie prenatalnym do 3 roku życia. Ten czas jest całkowicie nieświadomy i zapisany w naszym ciele. Podobnie nasze relacje z ludźmi, z najbliższymi, dotykają w znaczny sposób nasze życie psychiczne i społeczne. Jest to okres już świadomy, ale poza naszym wpływem – do momentu kiedy pójdziemy do szkoły. Szczególnie wczesny okres naszego życia. Rozwój podąża do przodu, a w naszym życiu istnieją tzw. zatrzymania, utknięcia, traumy. Chcemy, żeby nas ktoś wyrwał z tego doświadczenia. Chcąc wyjść naprzeciw zarówno traumom, problemom rozwojowym, a także otwieraniu się na szerszą rzeczywistość, zaproponowane jest doświadczenie czterech okręgów życia.

PIERWSZY OKRĄG ŻYCIA, któremu będzie poświęcone listopadowe spotkanie, dotyczy naszego JA SOMATYCZNEGO. Ciało jest przede wszystkim miejscem spotkania z sobą samym, jest przestrzenią, w której są zapisane wszystkie doświadczenia Twojego życia. Poprzez ciało komunikujesz się z innymi, wyrażasz siebie takim jakim jesteś. Poruszając się w tym obszarze doświadczeń możesz odkrywać cały swój potencjał, zasoby, spotkać się z blokami w ciele, a przede wszystkim wyjść z zaklętego kręgu zatrzymania.

 

„Nie opowiadaj mi swojej historii, powiedz mi, co masz w ciele.” Peter Levin

PROPONOWANE METODY

Na technikę BIODYNAMICZNEGO ODDECHU składają się ćwiczenia ruchowe, oddech, taniec, dotyk, emocje i medytacja, gdzie ruch jest kluczem do transformacji. Kiedy te elementy są połączone w jednym strumieniu tworzą się warunki do UWOLNIENIA TRAUM, które mogą powodować napięcie mięśni i budować „pancerz”, przechowywany w ciele przez lata, ograniczający oddech i zdolność do czucia. Ta praca prowadzi do głębokiego relaksu, pozwala na nowo poczuć swoje ciało, zmienia jego strukturę na poziomie komórkowym, napełnia go lekkością i harmonią. Takie podejście pozwala na pozbycie się traumy bez zagrożenia retraumatyzacji.

TRE

 

(Trauma Release Exercises) to stworzony przez Davida Barcelego system ćwiczeń, celem którego jest odbudowa naturalnych procesów utrzymania równowagi psychofizycznej. Każdy człowiek ma genetycznie zaprogramowany mechanizm uwalniania od traumatycznych doświadczeń. Ten mechanizm jest zakodowany w ciele. Uruchamiamy go wykonując serię prostych ćwiczeń, wywołujących neurogeniczne wibrację, tym sposobem rozładowujemy głębokie i przewlekłe napięcia mięśni, które są skutkiem szoku, traumy lub przewlekłego stresu. Poznaną technikę można wykonywać samodzielnie dla podtrzymania efektu terapeutycznego.

SOMATIC EXPERIENCING P. Levin, twórca tej metody, nazywa zaburzenia psychosomatyczne skutkiem utrzymania przez system nerwowy energii przetrwania, uruchomionej w wyniku doznanych traum, pozostałości których magazynują się w ciele i psychice. Symptomy chorobowe mogą się zmniejszyć lub całkiem ustąpić po rozładowaniu tej energii na poziomie fizjologicznym.

DYNAMICZNA MEDYTACJA OSHO jest jedną z grupy aktywnych medytacji, u podstaw której leży świadomość powiązania między umiejętnością wyrażania emocji a zdrowiem fizycznym i psychicznym. Dynamika jest bardzo efektywna przy pracy ze stłumionymi emocjami (gniew, ból, strach), napięciami mięśniowymi, blokadami, które w nas tkwią przez lata i którym podświadomie jesteśmy podporządkowani. Poprzez swoją totalną aktywność system energetyczny pozbywa się tego bagażu i otwiera na ciszę, umożliwiając współczesnemu człowiekowi doświadczenie pasywnej medytacji. Na końcu tego ćwiczenia poczujemy głębokie rozluźnienie ciała, spokój psychiczny, wewnętrzną równowagę.

MINDFULNESS -TRENING UWAŻNOŚCI Technika o dwutysiącletniej tradycji w ostatnich latach skupia na sobie uwagę zachodnich neurobiologów. Polega na pracy z naszym wewnętrznym potencjałem oraz uświadomieniu fizycznych odczuć i procesów psychicznych przeżywanych w danym momencie doświadczenia. Medytacja prowadzi do wyłączenia automatyzacji myśli i czynów, pomaga znaleźć nowe sposoby na funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości, otworzyć się na nią.

BIOENERGETYKA LOVENA terapia A. Lovena jest skierowana na wywołanie w ciele pewnych drgań, wibracji, uruchamiających pulsowanie jak poszczególnych narządów, tak i całych systemów. Bioenergetyka osłabia napięcia w ciele,  pozwala rozwijać umiejętność odczuwania i analizowania ruchu własnego ciała, zwiększać jego zakres, rozpoznawać i kontrolować potrzeby ciała. Będziemy pracować nad dokończeniem ruchu w ciele aktywizując mózg gadzi (najstarsza część mózgu).

 

 

 

PROWADZĄCY

PIOTR BEDNARCZYK – mgr pedagogiki, filozofii i katechetyki.

W 1997 został trenerem i psychoterapeutą terapii Gestalt. Posiada Europejski Certyfikat Psychoterapii (modalność systemowa), Certyfikat z Diagnozy klinicznej DSM– IV oraz dyplom ukończenia „Terapii krótkoterminowej jako podejścia integrującego”.

SZKOLENIA Z PRACY Z TRAUMĄ: Certyfikowany terapeuta w pracy z traumą w metodzie Somatic Eksperiencing Pitera Levina. Dwuletnie szkolenie w pracy z traumą w WTTS potwierdzone Certyfikatem „Trauma w pedagogice i doradztwo w zakresie traumatologii”. Certyfikowany trener Mindfulness - Based Stress Reduction (MBSR). Ubiega się o certyfikat z Biodynamicznego oddechu uwalniania traumy. Uczestniczy w 2 letnim szkoleniu z pracy z traumą: Terapia Stanów Ego oraz w 2 letnim szkoleniu z Terapii traumy rozwojowej i relacyjnej NARM. Uczestniczył w II częściach szkolenia w pracy z traumą metodą EMDR. Od 2010 roku uczestniczy w warsztatach Ustawień Intencji w odniesieniu do pracy z traumą według Franza Rupperta. Ukończył szkolenie z focusingu. Brał udział w warsztacie TRE.

PONADTO UKOŃCZYŁ:

  • czteroletni pełny cykl szkoleniowy z zakresu terapii systemowej rodzin (Kraków– Centrum Psychoterapii i Poznań‑WTTS).
  • kompleksowе szkoleniе (curriculum) z zakresu terapii ericksonowskiej w Polskim Instytucie Ericksonowskim.
  • dwuletnie polsko–niemieckie szkolenie integrujące pracę Moshe Feldenkraisa.
  • hipnoterapię Miltona H. Ericksona.
  • szkolenie „Ustawienia systemowe rodzin według Berta Hellingera” poziom podstawowy (2 lata) i zaawansowany (2 lata).
  • kurs mistrzowski z ustawień Berta Hellingera prowadzony przez Berta Hellingera.
  • dwuletnie szkolenie „Openness, Offenheit, Otwartość”.
  • dwuletniе szkoleniе z psychodramy.
  • jest na czwartym roku Analizy Bioenergetycznej Aleksandra Lowena.

DOŚWIADCZENIE: Od 20 lat pracuje terapeutycznie z klientami. Założyciel Beskidzkiego Instytut Psychoterapii w Bielsku‑Białej.

TERMIN: 6-12 kwietnia 2018 roku.

GDZIE: Zajęcia odbędą się w Ośrodku Mandala, Targoszów 51, koło Żywca

KOSZTY: 2100 zł od uczestnika z uwzględnieniem kosztów wyżywienia i noclegów.

SPOSÓB REALIZACJI: Zaczynamy warsztaty w piątek o godz. 16:00, kończymy w czwartek o 13:30.

Każdego dnia jest przewidziana 2 godzinna przerwa. Zaplanowane są również 1-2 wykłady weczorne.

ILOŚĆ OSÓB: do 16 osób.

WARUNKI 1. Osobista decyzja na pracę własną.

UCZESTNICTWA: 2. Wstępna konsultacja z terapeutą prowadzącym, która  jest podstawą uczestnictwa w grupie

terapeutycznej.

3. Dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 600 zł w terminie do 6 marca na konto:

Beskidzki Instytut Psychoterapii Piotr Bednarczyk PKO BP 26 1020 1390 0000 6502 0022 5557.

ZAPISY: Oksana Kruczkowa tel: 506767222, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

KONTAKT: Piotr Bednarczyk tel: 603067413, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

PLANY: Poszczególne okręgi będą realizowane w kolejnych terminach:

JA SENSORYCZNO – MOTORYCZNE 19-25 lutego 2018 Antoninów,

JA RELACYJNE 13-19 maja 2018, Żegocina k. Nowego Sącza,

JA SENSORYCZNO – MOTORYCZNE 1-7 lipca 2018 Targoszów,

JA OBECNE 19-25 sierpnia 2018,

JA RELACYJNE 30 września – 6 sierpnia 2018 Targoszów

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Psychoterapia , Ustawienia Systemowe, Coaching, Szkolenia