Instytut Psychoterapii

Ćwiczenia Uwalniające Napięce (nie wg. Davida Berceliego), inaczej drżenia neurogeniczne w ćwiczeniach. Są to ćwiczenia uwalniające traumę, stres i emocje. Są to specjalnie dobrane ćwiczenia, które powodują, że ciało, zaczyna drżeć. Jedna część naszego mózgu (mózg gadzi), ma właściwości mimowolnego drżenia i ich doświadczenia w sytuacjach intensywnego przerażenia , szoku lub traumy, jak również w innych sytuacjach intensywnego stresu. Stosując ćwiczenia CUN uzyskuje się widziane reakcje: nóg, brzucha, klatki piersiowej, rąk itd. Wprowadzając ciało w stan drżenia umożliwiamy mu rozładowanie energii uwięzionej w ciele, która w sytuacji przeciążenia, traumy gromadzi się, kiedy nie ma naturalnego drżenia, kiedy stan szoku mija. W wyniku silnego stresu ciało wchodzi stan reakcji walki lub ucieczki poprzez napięcie mięśni i mobilizację do działania. Kiedy jest niemożliwa ucieczka, ani walka wtedy wchodzimy w stan zamrożenia energii w ciele. Kiedy traumatyczne wydarzenie mija, ciało poprzez mimowolne drżenia neurogeniczne powoli powraca do równowagi. Drżenie jest u człowieka wrodzoną reakcją centralnego układu nerwowego, genetycznie w nim zakodowaną jako naturalny mechanizm uwalniania głębokich napięć w mięśniach.

Neurogeniczne drżenia są wrodzone dla wszystkich ssaków i łatwo je zaobserwować. Koń po upadku drży, Pies w dystresie trzęsie się, podobnie gazele, króliki i inne zwierzęta po próbie ataku drapieżnika na nie. Podobnie drżą ludzie po przeżyciu różnych traumatycznych sytuacji ; trzęsiemy się po wypadku, drżymy gdy dowiadujemy się o chorobie lub śmierci bliskiej osoby, trzęsiemy się w chwilach emocjonalnych uniesień chwil radości i napięcia , czy też drżymy przy wybudzeniu z narkozy po operacji , czy po porodzie naturalnym czy cesarskim cięciu.

Drżenia w skuteczny sposób wspierają metody psychoterapeutyczne, wzbogacają proces terapeutyczny poprzez nawiązanie dialogu z pacjentem w oparciu o materiał wnoszony poprzez CUN.

ĆWICZENIA CUN poprzez wywołane nimi drżenia przywracają ciało do równowagi. Drżenia spełniają rolę wyłącznika nadmiernego stanu pobudzenia w CUN. Działanie wyłącznika polega na wytworzeniu wibracji w postaci kurczenia i rozkurczania mięśni i tkanki powięziowej, która uwalnia wytworzoną w czasie stresu lub traumy energię zatrzymaną w mięśniach i tkance łącznej. Drżenia uwalniają traumatyczne doświadczenie w taki sam sposób jak ono powstało, inicjując poprzez pień mózgu rozładowanie fizycznego napięcia związanego z tym wydarzeniem, zmniejszają napięcia wszystkich tkanek co pogłębia kontakt z ciałem.

Ćwiczenia CUN poprzez wywołane nimi drżenia przywracają ciała do równowagi
w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) pracują
w harmonii. Drżenia spełniają rolę wyłącznika nadmiernego stanu pobudzenia
w centralnym układzie nerwowym powstałego jako instynktowna reakcja
i walki/ucieczki lub zamrożenia w stresie lub traumie. Działanie wyłącznika polega na wytworzeniu wibracji w postaci kurczenia i rozkurczania mięśni i tkanki powięziowej, która uwalnia wytworzoną w czasie stresu lub traumy energię zatrzymaną w mięśniach i tkance łącznej. Drżenie jest wrodzoną odpowiedzią ciała na uspokojenie gdy jest nadmiernie pobudzone stresem lub traumą, często jest postrzegane jako oznaka słabości, która jest tłumiona czego skutkiem jest chronicznie napięte i zestresowane ciało. Drżenia uwalniają traumatyczne doświadczenie w taki sam sposób jak ono powstało, inicjując poprzez pień mózgu rozładowanie fizycznego napięcia związanego z tym wydarzeniem (mięśni, które zginają ciało w postawie obronnej ) zanim się one rozprzestrzenią pulsując w innych częściach. Drżenia zmniejszają napięcia wszystkich tkanek co pogłębia kontakt z ciałem Ćwiczenia CUN wywołują drżenia mięśni głęboko położonych w ciele, wibrujących w takim tempie i częstotliwości aby zintegrować te doświadczenia i uwolnić wzorce napięciowe. Zdrowie jest przywracane na wszystkich poziomach równocześnie, również na poziomie emocjonalnym

Ćwiczenia CUN pomagają rozluźnić ciało z napięć wywołanych stresem.
Każde wydarzenie w naszym życiu , które nazywamy stresem powoduje, ze pojawiają się napięcia w ciele, Te napięcia nie uwolnione tworzą kolejne wzorce napięć w ciele.
W efekcie trudno jest nam wrócić do spokoju i poczucia zrelaksowanego i rozluźnionego ciała ( tak jak zrelaksowane, miękkie i spokojne jest niemowlę gdy nasycone zasypia. Nasze ciało nosi wiele mini traum –codziennych wydarzeń, które odciskają piętno na nim w postaci tworzenia blokad napiętych mięśni.

CUN jest skuteczne dla każdego kto odczuwa stres i napięcie w życiu, tutaj poprzez drżenia
i wibracje umożliwiamy naszemu ciału i umysłowi powrócić do naszego naturalnego stanu bycia – spokoju , relaksu i ugruntowania.

Beskidzki Instytut Psychoterapii proponuje indywidualną sesję, na której klient ma okazję wykonywać ćwiczenia CUN. Równocześnie te same ćwiczenia może wykonywać w domu i badać zmiany jakie pojawiają się w ciele.

Efekty zastosowania ćwiczeń CUN.

  • Poprawa kontaktu z ciałem,
  • Rozładowanie napięć, które zostały uwięzione w ciele,
  • Odmrożenie energii i rozładowanie jej po doświadczeniach traumatycznych,
  • Zwiększona elastyczność w ciele,
  • Zwiększony dostęp do różnych przeżyć emocjonalnych,
  • W przypadku, gdy osoba jest w terapii zwiększa się efektywność pracy terapeutycznej,

Terapeuta prowadzący ćwiczenia CUN: Piotr Bednarczyk


STRES I TRAUMA

Ćwiczenia CUN pomagają rozluźnić ciało z napięć wywołanych stresem.
Codzienne życie przynosi stres. Jest to cena która płacimy za odejście od natury. Pośpiech, kolejne nawarstwiające się zadania do wykonania, stres w pracy lub brak pracy, problemy w relacjach i codzienny pęd aby się odnaleźć w życiu powodują, że nasze ciała napinają się w mechanizmach obronnych każdego dnia. Na początku stosowania CUN było przeznaczone do pracy z traumą i PTSD, potem się okazało, że CUN pomaga nie tylko w uwolnieniu traumatycznych urazów , ale jest zbawienne dla rozluźnienia i pozbycia się z ciała codziennego stresu.
Każde wydarzenie w naszym życiu , które nazywamy stresem powoduje, ze pojawiają się napięcia w ciele, Te napięcia nie uwolnione tworzą kolejne wzorce napięć w ciele.
W efekcie trudno jest nam wrócić do spokoju i poczucia zrelaksowanego i rozluźnionego ciała ( tak jak zrelaksowane, miękkie i spokojne jest niemowlę gdy nasycone zasypia. Nasze ciało nosi wiele mini traum –codziennych wydarzeń, które odciskają piętno na nim w postaci tworzenia blokad napiętych mięśni.
Niezależnie od tego czy mini-traumy wynikają z podłoża emocjonalnego, psychicznego czy fizycznego tworzą one napięcia w ciele, które prowadzą do bólu i zesztywnienia naszych ciał. Często tak jest, że dopiero kontaktujemy się z ciałem gdy odczuwamy ból
i szukamy źródeł tego bólu przy pomocy fizjoterapeutów czy lekarzy. CUN jest skuteczne dla każdego kto odczuwa stres i napięcie w życiu, tutaj poprzez drżenia
i wibracje umożliwiamy naszemu ciału i umysłowi powrócić do naszego naturalnego stanu bycia – spokoju , relaksu i ugruntowania.

Walka/ucieczka- zamrożenie/upadek

Stephen Porges , amerykański profesor psychiatrii i neurobiolog oraz dyrektor Brain-Body Center na Uniwersytecie Illinois w Chicago w swojej pracy naukowej zajmował się badaniem obszaru psychofizjologii koncentrując się jak fizjologia wpływa na zachowanie i jak możemy ją regulować.
W 1994 roku sformułował teorię poliwagalną, przełomową teorię działania autonomicznego układu nerwowego, co pozwoliło w nowy sposób spojrzeć na leczenie traumy. Metoda CUN ma swoje odniesienie w tej teorii. Drżenia pomagają ciału powrócić ze stanu napięcia wywołanego stresem lub traumą do stanu neurologicznego społecznego zaangażowanie (nazwa wprowadzona przez Dr Stephena Porgesa). W teorii poliwagalnej Dr Stephen Porges przedstawił działanie mechanizmów obronnych w powiązaniu z 3 głównym stanami neurologicznymi. W każdym momencie w życiu nasze ciała i nasza neurofizjologia znajduje się w którymś z tych 3 stanów: albo w stanie relaksacji i spokoju (społeczne zaangażowanie), albo w reakcji walki i ucieczk, albo w reakcji zamrożenia lub poddania się:

Społeczne zaangażowanie – gdy ciało człowieka jest spokojne i zrelaksowane jesteśmy otwarci I zaangażowani w doświadczanie różnych sytuacji w życiu.

W stanie społecznego zaangażowania nasz umysł i ciało jest spokojne
i zaangażowane w to co niesie życie, odczuwamy przyjemność I nawiązujemy relacje, nasze ciała są zdrowe a odporność immunologiczna wysoka. Niestety nie jest to stan w którym jesteśmy przez większość czasu.

Walka lub ucieczka – tutaj mobilizujemy naszą energię do walki i ucieczki– (gdy stressor jest natury emocjonalnej lub psychologicznej nie zawsze się to udaje). Gdy wzrasta zagrożenie nasze ciała i umysły wchodzą w reakcję walki i ucieczki, mobilizując energię do przetrwania. Doświadczamy rożnych emocji. Odczuwamy niepokój, lęk, złość, gniew, irytację i napięcie, panikę lub wsciekłość.

Zamrożenie/poddanie się – jeżeli nie możemy uciec przed zagrożeniem lub
z nim walczyć (szczególnie gdy jest to zagrożenie o podłożu emocjonalnym ) to wtedy ciało poddaje się lub zamraża (sztywnieje). W tym stanie nie jesteśmy często świadomi w jakim stanie jesteśmy gdyż zadaniem ciała jest nas znieczulić przed przytłaczającymi emocjami tego wydarzenia. Tutaj pojawia się też dysocjacja (odłączenie od siebie), pojawia się bezsilność, bezradność i wstyd.

Niestety wielu z nas z rożnych powodów utraciło lub stłumiło naturalny mechanizm rozluźniania ciała poprzez drżenie i żyje w stanie ciągłego napięcia z pogłębiającymi się chronicznymi blokadami w ciele.

Więcej informacji na temat tej teorii możemy znaleźć w książce Dr Stephen`a Porges`a o tytule : The Polyvagal Theory: Neurophysiological Foundations of Emotions, Attachment, Communication, and Self-regulation. Norton 2011 (Teoria poliwagalna: Neurofizjologiczne podstawy emocji, więzi, komunikacji i samoregulacji).

W języku polskim na stronie Dr Stephena Porgesa www.stephenporges.com znajdują się dwa artykuły naukowe: o neurocepcji oraz teorii poliwagalnej.

Poniżej link do artykułów:

http://www.stephenporges.com/Images/neurozeption_Polish.pdf

Gdy uświadomimy sobie, że stres i trauma na poziomie ciała są doświadczane jako napięcie , to staje się wtedy oczywiste, że najbardziej sprawnym i skutecznym sposobem na uwolnienie stresu i traumy jest pozbycie się tych napięć z ciała. Naturalnym sposobem uwolnienia tego napięcia są neurogeniczne drżenie, które wywołujemy w ciele poprzez stosowanie ćwiczeń CUN. Delikatne drżenie w bezpieczny sposób prowadzi ciało do spokoju i relaksu gdy zaufamy jego mądrości .
Ćwiczenia CUN nie sa tylko dla osób, które w życiu doświadczyły poważnych traum lub cierpiących na syndrom PTSD. CUN jest dla każdego , kto odczuwa nierozładowane napięcie w ciele wywołane codziennym stresem, odczuwającego złość i irytację, frustrację i niepokój, gdyż regularne pozwalanie sobie na drżenie prowadzi do spokoju i wolności w ciele co przekłada się na wolność i spokój w życiu i kontakt ze swoim najgłębszym ja.

Psychoterapia , Ustawienia Systemowe, Coaching, Szkolenia