Instytut Psychoterapii

Psychoterapia pary różni się od psychoterapii indywidualnej tym, że nie koncentruje się przede wszystkim na indywidualnych problemach osoby, ale na tym co się wydarza pomiędzy mężczyzną a kobietą. W jaki sposób tworzą związek? W jaki sposób odpowiadają na swoje potrzeby? Jak widzą swoja wspólną przyszłość? Czy widzą siebie w związku, czy może kobieta widzi w mężczyźnie np. swojego ojca, a mężczyzna widzi w kobiecie swoją matkę? Jaka jest ich historia miłości itd.

Podczas terapii par, nie terapeuta przede wszystkim pomaga parze znaleźć to czego pragną w swoim związku. Wielokrotnie związek dla danej pary jest albo szansą, albo nieszczęściem, wtedy kierunek dalszego postępowania w terapii jest uzależniony od w/w interpretacji związku. Jeśli jest szansą wtedy każde wydarzenie, którego związek doświadcza będzie interpretowany w kategorii wzrostu, a problemy będą rozwiązywane. Natomiast kiedy związek jest interpretowany jako nieszczęście, wtedy problemy w związku są uważane, za przeszkody i dlatego często związek zmierza w kierunku rozpadu. W naszej pracy terapeutycznej szczególną uwagę zwraca się na dynamikę związku, która jest szansą dla wspólnego wzrostu.

Kiedy jest proponowana terapia pary? Wtedy np., kiedy klient przychodzi do gabinetu i opowiada o swojej partnerce, żonie itd.Kiedy para zgłasza swoje problemy i je definiuje np. "ja z nim nie potrafię się porozumieć", "on mnie zdradził i ja mam trudności by z nim być" , "często się kłócimy o dzieci" itd. Kiedy jedna z osób ma np. depresję i opowiada o swoich trudnościach w związku.  Zaproszenie pary na wspólna sesję ma sens.

Czasami się zdarza, że trzeba się wspomóc terapią grupową, np. terapią grupową dla par. Szczególnie wtedy, kiedy para jest mocno definiowana przez problemy.

Częstotliwość spotkań w terapii par odbywa się na na dwa tygodnie.Kontrakt, jest zawierany z parą a nie z indywidualną osobą z pary. Kontrakt często zawiera: czas trwania sesji, ilość spotkań, reguły płatności, kiedy sesja się odbędzie a kiedy nie itd.

W początkowym etapie terapii konstruuje się cel zmiany oraz sposoby weryfikowania zmiany. Każda z osób zarówno terapeuta i klienci mają swoja odpowiedzialność w celu budowania zmiany. Proponuje się, aby cele  zmiany były precyzyjne i osiągalne. Pomiędzy sesjami proponuje się zadania domowe, aby przyspieszyć proces budowania zmiany.

Czas trwania sesji jest 50 minut. Między poszczególnymi sesjami proponuje się zadania w celu budowania zmiany.

 

Prowadzący:

Piotr Bednarczyk więcej

Rafał Pietrzyk więcej

Anna Nadulska więcej


Psychoterapia , Ustawienia Systemowe, Coaching, Szkolenia